Usvajanjem izmjena Krivičnog zakonika, o kojima se danas raspravlja u Skupštini Srbije, predviđeno je da negiranje genocida i ratnih zločina bude krivično djelo, izjavila je ministarka pravde Nela Kuburović i dodala da time Srbija ispunjava svoje obaveze prema evropskim dokumentima.
“Na ovaj način ispunjavamo obavezu iz odluke Vijeća EU kojom je propisano da svako negiranje genocida, koje je predviđeno Statutom Međunarodnog krivičnog suda predstavlja krivično djelo. Ovako ispunjavamo svoje obaveze prema evropskim dokumentima”; kazala je Kuburović u Skupštini Srbije.
To će se odnositi na krivična djela koja su utvrđena pravosnažnom presudom suda u Srbiji ili Međunarodnog krivičnog suda u Hagu, javlja Anadolu Agency (AA).
Upitana da prokomentariše to što je Međunarodni krivični sud donio samo jednu takvu odluku i to onu koja se odnosi na genocid u Kongu, Kuburović je odgovorila da to ne znači da ih neće donositi u budućnosti.
U prijedlogu izmjena Krivičnog zakonika navedeno je da će se zatvorom od šest mjeseci do pet godina kazniti svako ko javno odobrava, negira postojanje ili značajno umanjuje težinu genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina učinjenih protiv grupe lica ili člana grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, vjere, porijekla, državne, nacionalne ili etničke pripadnosti, na način koji može dovesti do nasilja ili izazivanja mržnje prema takvoj grupi lica ili člana te grupe, ukoliko su ta krivična djela utvrđena pravosnažnom presudom suda u Srbiji ili Međunarodnog krivičnog suda.
Novi zakon se odnosi na pravosnažne presude srbijanskih sudova i Međunarodnog krivičnog suda u Hagu koji je osnovan 2002. godine po Rimskom statutu, ali ne i na presude Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde koji je odlučivao o genocidu u Srebrenici, piše beogradski Blic.
Izvor: Faktor.ba