Ni najstariji pčelari rožajskog kraja, ne pamte goru pčelarsku godinu, od prošle, kaže Huseina Nurkovića, predsjednika pčelarskog udruženja “Medljika” iz Rožaja.
Od početka sezone, s proljeća, pčelari su naslućivali da će biti loša godina, pa su bili prinuđeni prihranjivati pčele šećernim sirupom, što je predstavljalo latentnu opasnost po zdravstveno stanje pčelinjih zajednica, kao i njihovo preživljavanje.
Ovakva situacija, izazvala je ogromne troškove pčelarima, pogotovo onim sa većim pčelinjim društvima. Veliki broj pčelara, nije bio u prilici obezbijediti zalihe hrane, za prehranu pčela u zimskom periodu, pa će hranu pokušati naknadno obezbijediti-razlog tome je finansijska iscrpljenost.
Ovakvo stanje može izazvati velika uginuća pčela, tokom zime, a posebno u prvim danima proljeća, jer će se “zimska pčela” iscrpiti, konstantnim prehranjivanjem “šećernim pogačama”, što će oslabiti njihovu snagu i fiziološke funkcije, te im tako oslabiti imunitet, čime će direktno postati podložne virusnim infekcijama.
Direktan udar na pčelare, izazvalo je poskupljenje šećera u maloprodaji, što je povećalo troškove pčelara za 40% , u odnosu na prethodnu, također lošu pčelarsku godinu.
Pčelarstvo ima veliki značaj u poljoprivrednoj djelatnosti, pa Ministarstvo poljoprivrede pruža podršku pčelarima, kroz subvencije iz budžetskih sredstava, no, to nije dovoljno u uslovima kakvim su se pčelari našli u protekloj godini.
Ministarstvo poljoprivrede, treba “imati sluha”, te adekvatno reagovati, kako bi se sačuvale pčelinje zajednice od uginuća.
Protekla godina bi trebala biti opomena, svim pčelarima, a posebno odgovornim u Ministarstvu poljoprivrede, jer u ovakvim uslovima, kada “viša sila”, ugrozi egzistenciju pčelinjih zajednica, ne može niko pomoći, osim države.
“Savez pčelarskih organizacija Crne Gore u saradnji sa opštinskim pčelarskim udruženjima, treba sprovesti sveobuhvatne i pravovremene aktivnosti, u cilju pronalaženja rješenja, za pomoć ugroženim pčelarima, rekao je Nurković.
Izvor: Revija za pčelare i pčelarstvo