Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sulejman Ugljanin je rekao je jučer da je BNV registrovalo samostalnu nezavisnu instituciju Sandžačke sportske igre, koja će organizovati ovu manifetaciju, a “koju ni jedna vlast neće moći da zabrani”.
Sandžačke igre bile su svojevrstan socio-urbani fenomen zajedništva, mladosti, sporta, viteškog nadmetanja, optimizma.
U ranijoj fazi Igara, učesnici iz drugih gradova Sandžaka smještani su, najčešće, u porodicama domaćih sportista.
Nastale 1953. godine, započete u Prijepolju, širile su se po tromeđi, od Priboja do Goražda, od Bijelog Polja do Foče, od Rudog do Višegrada, od Pljevalja do Sjenice, od Tutina do Rožaja.
Kao specifična, po svom karakteru, sadržajima i poruci, u odnosu na sve ostale sasvim posebna sportska, kulturno-zabavna, a u novije vrijeme i privredna, kultna regionalna manifestacija, izdvajaju se Sandžačke igre.
Prve Sandžačke igre održane su u Prijepolju, 1954. godine, i na njima su učestvovali sportisti grada domaćina i susjednih Priboja i Nove Varoši. Tokom vremena broj učesnika manifestacije se proširivao, tako da je ona vremenom postala najveća amaterska sportska manifestacija na području cijele Evrope.
Održavanje igara prekinuto je sa početkom rata na prostorima bivše Jugoslavije, 1992. godine, da bi njihovom organizacijom u Novom Pazaru, 2001. godine, igre bile obnovljene i ovaj put im, osim kulturno-zabavnog i sportskog, bio dat i svojevrstan privredni karakter.
Posljednji put Sandžačke igre održane su u Tutinu 2007. godine, a njihovo održavanje ponovo je prekinuto u Novom Pazaru 2008. godine.
Sandžačke igre odigrale su veoma značajnu ulogu u razvoju sporta i izgradnji sportskih i drugih infrastrukturnih objekata u svim mjestima u kojima su organizovane. Posebno značajnu ulogu igre su imale u pogledu razvoja dobrih međuetničkih odnosa i duha tolerancije i suživota na graničnom području tri bivše jugoslavenske republike – Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Izvor: Sandzacke.rs