Quantcast
Channel: Sandzacke.rs
Viewing all articles
Browse latest Browse all 28064

PORAŽAVAJUĆA STATISTIKA: U OŠ “Bratstvo” od 1.700 učenika, svega njih 50 pohađa nastavu na bosanskom

$
0
0

Ovo je prva školska godina u kojoj se na ovom manjinskom jeziku uči u svim razredima, a podaci pokazuju pad interesovanja za cjelovitu nastavu na maternjem jeziku među bošnjačkim učenicima, pišu “Večernje novosti”.

Prve godine, kada je jezik uveden na sve časove, za njega se opredijelilo 1.606 prvaka, prema podacima Bošnjačkog nacionalnog vijeća. Ta generacija, koja je sada četvrti razred, sada broji 1.765 učenika. Sljedeće generacije, međutim, bile su manje brojne, pa sadašnjih učenika trećeg razreda ima 1.582, drugog 1.599, dok je prvaka tek 1.458.

Slično je i sa starijim razredima, gdje je nastava prije četiri godine počela prvo u petom razredu, pa je dodavan po jedan razred, da bi od ove godine svi uzrasti imali časove na bosanskom. Osmaka u cijeloj Srbiji, prema podacima Ministarstva prosvjete, ima 1.532, sedmaka 1.607, u šestom razredu ih je 1.545, a u petom tek 1.314. Istim podacima raspolaže i Kancelarija za ljudska i manjinska prava, kao i Bošnjačko nacionalno vijeće.

Esad Džudžo/Foto: Screenshor/Sandžačka TV mreža

U OŠ “Bratstvo” u Novom Pazaru, od 1.700 učenika, njih skoro 70 odsto su Bošnjaci, ali ih tek 50 uči na maternjem jeziku. Značajno je smanjeno interesovanje za manjinsku nastavu i u OŠ “Stefan Nemanja” u istom gradu.

“U nekim školama interesovanje jeste manje, ali se u drugima povećava. Ima škola gdje su otvorena i po dva odeljenja više nego pre. Problema ima dosta, pa i opstrukcija”, kaže, za “Novosti” Esad Džudžo, potpredsjednik BNV zadužen za obrazovanje. 

Iako su podaci iz pojedinačnih škola drugačiji, Džudžo tvrdi da čak 62,4 odsto svih učenika u Sjenici, Tutinu i Novom Pazaru uči na bosanskom.

Bajro Gegić/Foto: Printscreen

Gegić: Pojedini nastavnici opstruišu nastavu na bosanskom

Njegov kolega iz BNV Bajro Gegić kaže da se taj broj u pojedinim školama smanjio, jer neki učitelji ne žele da predaju na bosanskom.

“Učitelji koji predaju na bosanskom imaju dva časa više u odnosu na kolege koje drže nastavu na srpskom. To su dva časa srpskog jezika kao nematernjeg. Zbog toga neki nastavnici opstruišu, da ne bi imali dodatne obaveze”, objašnjava Gegić za “Novosti”.

U pomenutoj OŠ “Stefan Nemanja” u Novom Pazaru, prema podacima za prošlu godinu, tek sedmoro učenika opredijelilo se za učenje na bosanskom. U OŠ “Jovan Jovanović Zmaj” bilo ih je 15 u petom i 21 u osmom razredu. A prve četiri godine, u “Stefan Nemanja” bila su 24 prvaka koja su učila na bosanskom, dok ih je u školi “Bratstvo” bilo 51, a u “J. J. Zmaj” – 50, prema podacima BNV.

Izvor: novosti.rs


Viewing all articles
Browse latest Browse all 28064